Pielęgnacja stóp

MEDserwis.pl >Pielęgnacja stóp

Pielęgnacja stóp

Stopy - często przez nas zapomniane, a przecież tak ciężką pracę dla nas wykonują. Często przypominamy sobie o naszych stopach i zaczynamy myśleć co zrobić, aby im ulżyć wówczas, gdy bolą. Nie od dziś wiadomo, że na stopach znajdują się setki zakończeń nerwowych, które łączą je z resztą ciała. Dlatego też tak istotne jest aby utrzymywać nasze stopy w dobrej kondycji.

Stopy, podobnie jak nasze dłonie czy twarz, aby wyglądały estetycznie i były zdrowe również wymagają odpowiedniej, regularnej pielęgnacji, która wbrew obiegowej opinii nie zabiera dużo czasu.

Do podstawowych czynności, które powinniśmy wykonywać każdego dnia, należy dokładne mycie oraz osuszanie stóp po kąpieli oraz wmasowanie w nie kremu, najlepiej z dużą ilością mocznika, który jest środkiem silnie nawilżającym i zmiękczającym naskórek. Należy pamiętać, iż kremy wcieramy w podeszwę i wierzch stopy, jednak omijamy przestrzenie między palcami. W tych miejscach powinno być sucho, aby z powodu wilgoci i ciepła nie doszło do rozwinięcia się grzybicy międzypalcowej. Jeśli stopy nadmiernie się pocą, można je smarować odpowiednimi kremami do pocących się stóp lub można także posypywać je talkiem czy stosować odpowiednie dezodoranty. Jeśli ktoś korzysta z basenów, ogólnodostępnych pryszniców powinien pamiętać, aby nie chodzić w tych miejscach boso, ponieważ w miejscach gdzie jest tak duża wilgotność oraz wysoka temperatura o rozwój grzybicy nie jest trudno i z łatwością można się nią zarazić.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych dla naszych stóp należy Pedicure, który powinien być wykonywany raz w miesiącu – szczególnie wiosną i latem, gdy nosimy lekkie, odkryte obuwie często na bardzo cienkich podeszwach, co powoduje, że skóra stóp jest bardziej narażona na ucisk, działanie wody, słońca, które przesuszają jej naskórek. Zimą można wykonywać pedicure raz na dwa miesiące, jednak istotne jest, aby nie zapominać o tym zabiegu wraz z przyjściem jesieni, nałożeniem skarpetek i włożeniu cieplejszego obuwia. Pedicure, oczywiście można wykonać w domu samodzielnie przy pomocy specjalnej tarki do stóp, nie należy wycinać zgrubiałego naskórka nożykami, żyletkami ani innymi podobnymi narzędziami. Jednak warto wybrać się do salonu kosmetycznego, gdzie wykonany zostanie profesjonalny pedicure, przy użyciu frezarki, która pozwoli na dokładne złuszczenie zrogowaciałego naskórka. Podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym usunięte zostaną również odciski, opiłowane (zawsze na prosto) i wyrównane zostaną paznokcie, usunięte zostaną narastające skorki. Na koniec wykonany zostanie peeling stóp wraz z ich masażem, który odpręży nie tylko same stopy ale również całe ciało, poprawi wchłanianie się składników aktywnych z kremu kończącego zabieg.

Zadbane i zdrowe stopy pozbawione są zgrubień, zrogowaciałego naskórka, odcisków, modzeli, pięty nie są popękane, a paznokcie nie wrastają. Jak widać, nasze stopy musza się zmagać z wieloma dolegliwościami. Nie wszystkie dają się łatwo usunąć w warunkach domowych. Czasami trzeba udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie pomoże nam pedicurzystka, a czasami nawet do dermatologa czy chirurga. Najważniejsze jest jednak to, aby nie dopuścić do zaniedbań i rozwoju chorób. A co zrobić, jeśli dolegliwości i defekty się jednak pojawią?

Pękające pięty – to bardzo kłopotliwa i uciążliwa dolegliwość, spowodowana niedoborem wit. A, która odpowiedzialna jest za normalizację procesów rogowacenia naskórka. Ale pękające pięty często są także wynikiem naszych zaniedbań, czyli nieusuwaniu zrogowaciałego naskórka pięt lub poddawaniu się tej czynności sporadycznie, brak właściwego nawilżenia skóry pięt, noszeniu zbyt twardego obuwia, nadwaga, która powoduje nadmierny ucisk na stopy. Przyczyną pękania stóp jest także grzybica oraz cukrzyca. Pęknięcia na piętach mogą być płytkie lub bardzo głębokie i bolesne. W tym drugim przypadku, powstają rany, w które swobodnie mogą wnikać drobnoustroje i bakterie. Aby zapobiec pękaniu pięt, należy regularnie wykonywać pedicure w gabinecie, codziennie po umyciu nóg wcierać w stopy specjalne kremy zmiękczające z mocznikiem do pękających pięt zakupione w aptece lub gabinetach kosmetycznych. W warunkach domowych można moczyć stopy w krochmalu lub wywarze z ugotowanego siemienia lnianego, lawendy, mięty, szałwii, rumianku. Pomóc także może smarowanie maścią z wit. A i D, mocznikiem oraz spożywanie produktów bogatych w wit. A (produkty zwierzęce tj. mleko, jaja, sery).

Odciski/nagniotki – uwypuklone zgrubienia powstające najczęściej na palcach stopy (najczęściej na 3, 4 i 5 palcu) oraz na powierzchniach grzbietowych stopy. W głąb skóry wrasta czop rogowy, który uciskając wywołuje ból i może w dłuższym okresie czasu spowodować stan zapalny. Przyczyną powstawania odcisków są: zniekształcenia palców stóp, nachodzących jeden na drugi, niewłaściwie dopasowane obuwie (za małe, zbyt ciasne), nieprawidłowy chód lub wadliwie wysklepione śródstopie. Aby nie dopuścić do powstania lub zminimalizować ich powstawanie należy nosić wygodne, dobrze dopasowane i nieuciskające obuwie, wykonywać specjalne ćwiczenia, które pomogą skorygować chód. W sytuacji, gdy wysokość śródstopia nie jest wystarczająca, można także stosować profilowane wkładki ortopedyczne. Co zrobić jeśli już odciski się pojawią? W pierwszym stadium, gdy występuje zaczerwienienie lub/i zgrubienie można zastosować specjalny plaster, który jest do kupienia w aptece – jest to rodzaj filcowego pierścienia nakładanego na palec. Gdy odcisk się już utworzył – pomóc może zastosowanie kremu zmiękczającego i/lub żelowy plaster na odciski. Gdy te sposoby zawodzą, konieczna jest wizyta u podologa, który wytnie odcisk i wyłuska korzeń.

Modzele – zwykle przyczyną ich powstania jest noszenie niewygodnego, za ciasnego bądź niewłaściwie dopasowanego obuwia, szczególnie na obcasie. Przyczyną powstawania modzeli jest też nieprawidłowe ustawienie kości śródstopia, płaskostopie, wysokie podbicie stopy, ale także zanik tkanki tłuszczowej na podeszwach stóp oraz nieprawidłowy chód czy wyniosłości kostne. Modzele pojawiają się częściej u osób otyłych oraz mających krótkie ścięgno Achillesa. Powstają najczęściej na podeszwie stóp, zwykle na wyniosłościach kostnych – głowach kości śródstopia oraz na pięcie. Modzele występują znaczenie częściej u kobiet niż u mężczyzn, ze względu na fakt chodzenia przez kobiety w butach na obcasie, często mających cienką podeszwę. Niektóre z powstających modzeli potrafią mieć dość głęboko osadzony rdzeń, który uciskany powoduje dolegliwości bólowe. Co można zrobić, aby przeciwdziałać powstawaniu modzeli? Głównie należy zacząć od ograniczenia noszenia butów na wysokim obcasie oraz cienkiej podeszwie (najlepsza jest podeszwa gumowa, która amortyzuje ucisk). Warto stosować wkładki do obuwia zabezpieczające stopę przed otarciami. Gdy modzele już się zaczynają pojawiać, należy systematycznie je usuwać w gabinecie kosmetycznym oraz stosować zabiegi zmiękczające do stóp np. maski zmiękczające wraz z kąpielą parafinową, a do codziennej pielęgnacji stosować kremy zmiękczające do stóp. W skrajnych przypadkach konieczna jest wizyta u chirurga, który usunie wyniosłości kostne.

Wrastające paznokcie – ta przypadłość najczęściej pojawia się na dużych palcach stóp. Paznokcie paluchów rosnąc zakrzywiają się i wrzynają się w otaczającą je dość delikatną skórę bocznych wałów paznokciowych, co w konsekwencji powoduje ból, nadwrażliwość na dotyk, obrzęk, czy nawet stan zapalny utrudniając lub nawet uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, chodzenie i noszenie jakiegokolwiek obuwia. Przyczyną wrastania paznokci jest najczęściej nadmierne i niewłaściwe wycinanie i opiłowywanie boków paznokci prowadzące do zmiany toru wzrostu płytki paznokciowej, noszenie ciasnego obuwia z wąskimi czubkami, ciasnych skarpet i rajstop. Ponadto, paznokcie mogą wrastać z powodu urazów mechanicznych paznokcia (uderzenia, uszkodzenia spowodowane chorobami paznokci np. grzybicą), zaburzeniami wzrostu płytki paznokcia czy anatomiczną deformacją stóp lub halluksami. Aby nie dopuścić do wrastania paznokci należy przycinając je na prosto nie zaokrąglając brzegów. Warto też zrezygnować z ciasnego obuwia. W domu, aby zminimalizować dolegliwości można stosować kompresy z kwasu bornego lub z roztworu sody oczyszczonej i gorącej wody. Próby samodzielnego usuwania wrastającego paznokcia zwykle kończą się nasilonymi stanami zapalnymi i spotęgowanym wrastaniem płytki, dlatego warto pokusić się o wizytę u podologa, który zastosuje tzw. klamrę korygującą, dzięki której ustanie bólu oraz wyrówna się tor wzrostu paznokcia. Czasami zdarza się, że wizyta u podologa nie jest wystarczająca i należy udać się do chirurga.

zobacz więcej

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl